Yeni bir yol, yine bir yürüyüş..

Her başlama bir sunuş istiyor. Her adımın arkasında bir amaç, bir varış yer alıyor.  Bazen yürümek bir zorunlulukken bazen tam bir keyif oluyor.

“Yürüdüm adım adım
Masallardan ışık aldım
Güleç yüzüm mahçup kalbim
Kıpkırmızı yürüdüm”

Bundan yirmidört yıl evvel uzun bir yürüyüşe çıktım.. kimi zaman yoruldum, kimi zaman dinlendim, günebakan tarlalarından da, taşlık arazilerden de, güneşli, bulutlu, sakin, telaşeli, bekleyişli vakitlerden de geçtim.. hala yürüyorum.. hala gün görüyorum..

“Yürüdüm aşık oldum
Yürüdüm kaşif oldum
Öğrenmekle geçmiyor hayat
Ağırlaştım yürüdüm”

Yollar geçtim, mekânlar değiştirdim, annemin tedirgin ve özleyişli halini yüreğime, babamın tebessümlü ve sabırlı bakışlarını gözlerime ekledim..  uzaklaştım yakınlaşmak için.. durulmak, huzur bulmak, sûkuna ermek, birlikte yürümek için .. İki yılı devirdim..

“Yürüdüm babam öldü
Yürüdüm kızım oldu
Bazen bahar bazen kara kış
Sızım oldu yürüdüm”

Sekiz ay evvel canıma can geldi, içime bahar, gözlerime fer, yüzüme tükenmeyen bir tebessüm bulaştı, daha hızlı yürüdüm, daha hızlı büyüdüm.. Uykusuz ama ayakta, yorgun ama mutlu, telaşlı ama huzurlu günlerden geçtim, öğrettiğimden çok öğrendim.. Bahara yakın köpüklü gülümsemeler açtı bahçemde, topladım ve biriktirdim.. paylaşarak çoğaltmaya niyetlendim.. Yeni hikayeler yeni heyecanlar yeni mekânlar, oyunlar oyuncaklar ve sesler eklemek için..

“Yürüdüm oyun oldum
Gerçeğim oyun oldu
Ardımda bir çocuk kaldı
Dönüp baktım yürüdüm”*

Merhaba..!

* Feridun Düzağaç – Yürüdüm

You may also like

3 yorum

  1. ”…annemin tedirgin ve özleyişli halini yüreğime, babamın tebessümlü ve sabırlı bakışlarını gözlerime ekledim.. ”

    evet büyümüşsün .)

    yolun açık olsun :))

  2. Çok güzel bir yazı tebrikler. Sizinle iletişime geçmek istiyorum lütfen bir maille mail adresinizi geçebilir misiniz? Teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir