Doldur Boşalt – Aktivite

Malum kış aylarındayız, havalar soğuk, yağmurun ve karın yağışını ancak pencereden seyrediyor, keyfini ve neşesini ancak evimizde sürdürebiliyoruz.
Haliyle bu durum başta kızım olmak üzre ikimizi de zaman zaman sıkıntıya sokuyor. Bizde bu sıkıntılı halden kurtulmak ve birazcıkta olsun eğlenmek ve vakti değerlendirmek adına aktiviteler yapıyoruz.

Bunlardan en popüler olanları:
Bir kaptan diğer bir kaba kaşıkla makarna veya fasulyeleri boşaltmak.
( İlk resimde görüldüğü üzre )

 

 Düğmeleri kavanoza doldurmak 

 Kasedeki nohutları şişeye doldurmak, ve başarınca kendini alkışlamak 

Ve çubukları üzerinde küçük bir delik açılan kutuya doldurmak.

Bu kutuyu ilk hazırladığımda kızım 9 aylıktı sanırım ve sadece çubukları ve kutuyu ağzına götürmekle ilgilenmişti, şimdi 14 aylık ve kuralına uygun oynamayı başarıyor : ) 

Bu tür aktiviteleri yaparken asla onu yalnız bırakmıyorum, ikimiz birlikte oynuyoruz ve ben daha çok izleyici oluyorum. Her oyunun başında ona ne yapması gerektiğini örnekleyerek anlatıp gerisini ona bırakıyorum, genelde çok güzel bir şekilde devamını getiriyor, ancak en fazla 5 dk oyunun kurallarına uyuyor. Bir süre sonra elindeki her ne ise düğme, makarna, nohut, çubuk hepsi bir bir ağza götürülmeye çalışılıyor. Hatta bazen izin almak istercesine bana bakıp ardından kavanoza bırakıyor elindekini. Sonra alkışlıyor kendini. Genelde bir şeyi başarabilmişse ne olursa olsun kendisini alkışlayıp tebrik ediyor ve bizimde onu desteklememizi istiyor bizde kurala uyup onu alkışlayıp aferinleri gönderiyoruz. Bu en mutlu olduğu an oluyor. 

Bu oyunlar materyaller değiştirilse de özde doldurma, boşaltma şeklinde çoğaltılabilir. Hatta ay farkına ve çocuğun becerebilme yetisine göre zorlaştırılabilir. Kaşıkla aktarma, maşayla taşıma gibi.. 

Biz şuanda 14 aylığız ve bunları kolaylıkla oynayabiliyoruz. Günü daha eğlenceli geçirmek adına kurtarıcı oluyor bu aktiviteler, sizinde bebeğinizle yaptığınız aktiviteler varsa paylaşır ve link verirseniz seviniriz.

You may also like

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir