Bez Kitap – Giysi Dolabımız

Geçtiğimiz hafta minik Ceren’in annesi Özgür bana bir bez kitapla ilgili link gönderdi. Yapılabilirliğini, denenirse ne gibi bir şey ortaya çıkacağını merak ettiğini ve çocukların temel becerilerini geliştirmek adına bu kitapcığın çok güzel bir çalışma olduğundan bahsetti.
Montessori eğitiminiyle ilgili anne olanlar aşağı yukarı bilgi sahibidirler. Bu kitap aslında montessoride bulunan giyinme çerçevelerinin (dressing frame) daha derlenmiş toplanmış ve bir kitap içerisinde buluşmuş hali. Orjinalini (ki onuda yine bir anne çocuklarına yapmış) çok beğendim. Mümkün olduğu kadar benzer materyaller kullanmaya çalıştım. Yaparken hem ben hem kızım büyüüük keyif aldık. Daha bitirmeden fermuarlar açılıp kapanmaya başladı. Şimdiyse tatlı tatlı becerebildikleriyle oynuyor : ) Kitabın ve kullanılan her materyallerin bir amacı var. Amaç çocuğun temel el becerilerini geliştirmek, ve bunu bir oyun- aktivite şeklinde ona sunmak.

İlkin kitabımıza isim vermekle başladık. İçerisinde kızımın bebekliğine ait kıyafetlerde olduğundan bu onun dolabı oldu. İsmi makinayla işledim ve biraz ince oldu. Elle işlenebilirse daha kalınve belirgin bir görüntü elde edilebilir. Kitabımızın ölçüleri 30*20 cm kadar.  Her sayfanın arasına elyaf koyup biraz yumuşattık : )

Burda bir gömleğimiz var. Önünde üç düğmesi olan. Düğmeleri açıp kapatabiliyoruz.

Burada da güzel bir ceket. Her ne kadar böyle bir cekete hiç sahip olmamışsak da, ( belki ilerde tercih eder : ) fermarı açılıp kapanabilen ve şuanda kolaylıkla yapabildiklerimiz arasında olan sayfamız.

Burda da mini minnacıkken giydiğimiz elbisemizden kalan askılarımız var. Şimdilik onları açıp kapatmak biraz güç oluyor.

 Bu sayfada da iki adet çıt çıtımız var. Bir badimizden artakalan malzemeyle hazırladık. Yine buda şuanda kolaylıkla yapabildiklerimiz arasında

Burda üç adet karşılıklı dikilmiş kurdelamız var, güzelce fiyonk yapılmaya veya bağlanmaya hazır.

Burda da cici ayakkabılarımız ve onlarında üzerlerinde cırt cırtlarımız, en sevdiğimiz sayfa.

Bu sayfa itiraf etmeliyim ki en zorlayan kısım oldu. Nakışı çok severim ama surat yapmayı bir türlü beceremem ancak bu kadar oldu. Ama Sevde’cik burayı çok sevdi. Tokalarını çıkarıp veriyorum yoksa hemen ağzına götürüyor. Sayfamızda saçları up uzuuun bir kız ve tokalarını koyması için bir cebimiz var.

Kitapla ilgili her türlü düşüncelerinizi ve olursa isteklerinizi bana iletişim sayfasından ulaştırabilirsiniz. Bundan sonra yapılabilecekler de bire bir aynı materyaller değil mümkün olduğunca yakın olanları kullanılmaya çalışılacak. Birde burda kız çocuk olduğu için bol bol pembe görüyorsunuz yine kıyafetlerde ona uygun erkek çocuklar için materyaller aynı kalsada kıyafetleri değiştirebiliriz. Fiyat bilgisine pasajımdan ulaşabilirsiniz.

Ekleme: Yakın zamanda giyinme çerçevelerinden de çalışıp siteye ekleyeceğim. Dileyen onlardan da tercih edebilir.

You may also like

23 yorum

 1. ya müthiş bi eser bu sevdecik çok şanslı böyle maharetli bi annesi var
  sevdecikte pişer teyzesi umarım ikizlerimede bi parça düşer :)

 2. Belinay, her daim burdayım, ama sen çok uzaklardasın :P

  Özgür, bende çok keyif aldım gerçekten yaparken ve güzel oldu evet : )

  Nedret, sanırım en güzeli de bu, onun cicilerini kullandık ve bizim için güzel bir hatıra olacak.

  Seyhancım, çok teşekkürler..

  Sinem, teşekkür ediyorum, beğenilerin için.. : )

 3. Şeydacım bunu da yaptın ya,daha ne deyim sana :) Maşallah , ellerine sağlık. Mail gruptaki anneler görmeli mutlaka!..

 4. Çok, çok harika!!!

  Erkek çocukları için de uygun kıyafetlerden olanı var mı acaba? Benim oğlum çok kız işi şeylerden kaçıyor, ancak kendine hitap edecek olsa ilgileneceğini düşünüyorum.

 5. Sirar; kızardım :P teşekkürler. Sipariş olursa erkekler için farklı giysiler kulanarak hazırlayabilirim. Yapılabilir yani : )

  Bahar ve Dilek; beğenileriniz için çoook teşekkürler ; )

  Blogcu anne; dediğim gibi sipariş olursa erkekler içinde uygun renklerde ve giysiler seçilerek hazırlamayı isterim. Benim kızım olduğu için biraz kitapta pembelendi, gömlekler çiçek açtı. Erkekler için onlara uygun renkler tercih edilebilir. Yapılabilirliği var yani ; )

  Elif; eklemişsin bile, çok teşekkürler hem ziyaretin, hem beğenilerin ve yayının için ; ))

 6. Elinize saglik. Sizin yorumuz da cok guzel olmus. Makina problemim yuzunden ben bir turlu baslayamamistim. Gule gule kullansin:)

 7. Gerçektan çok güzel. Vaktim ve yeteneğim olsa yapmak istediğim şeylerden biriydi. Erkek çocuklar için uygun olanını da yaparsanız, pasajdan ilk satın alacaklardan biri olacağım :)

 8. Kızım ellerine sağlık, çok beğendim. Çocuk eğitimi için harika bir yöntem. Erkek çocuklar ve farklı yaş grupları için değişiklikler yapabilirsin.

 9. Çok sağol babacığım : )) Seni burda görmek ne güzel.
  Erkek çocukları içinde yakın zamanda bir deneme yapacağım. Sık sık soran arkadaşlara da duyurmuş olayım burdan.

  Gulnur ve Güneş ; çok teşekkürler..

  Elfana ; annemin bir türlü kapanmayan makinasından zamanında çok şikayet ederdim, şimdi benimki hiç kapanmıyor. Sen de bir an önce hallet makina problemini, biliyorsan eğer çocuklar için gerçekten güzel şeyler çıkabiliyor.

  Deniz ; yakın zamanda denemesini yapacağım ; )

 10. Bunu gördüğümden beri hayran hayran bakıyorum.:) Müthiş bir iş çıkartmışsın, tebrik ederim ve ellerine sağlık. Oğlum küçük olsaydı hiç kaçırmaz alırdım valla.:)
  Bence bu çalışmaya siparişi miparişi düşünmeden devam etmelisin.;-)
  Sevgiler…

 11. şeyda hanım harika olmuş, ben de istiyorum. Yalnız ben kızımın eşyalarından bir dolap olması için size yollasam da o parçaları kitapta kullansanız olabilir mi?
  Sevgiler.

 12. Renkli Tasarımlar çoook teşekkürler. Bende seni hayran hayran izliyorum, seninkilerde yabana atılır gibi değil ; )

  Gülser Hanım; yollayabilirsiniz. Bu kitaptan sipariş veren bütün anneler bebeklerinin giysilerini yolluyor : ))
  Çok hoş kitaplar çıkacak bi süre sonra, öyle görünüyor.

 13. canım ellerine sağlık ne güzel yapmışsın öyle:)
  en çokta ayakkabıları sevdim..
  yeni oyuncaklar çabucak gele;)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir