Bebekler için kitap tavsiyeleri

Okuyan ve araştıran, en önemlisi kitapsever biriyseniz, çocuğumda “oku”sun, bilgilensin, zamanı geldiğinde kitap okuma konusunda zorlanmasın diyorsanız bunun en güzel yöntemi her zaman olduğu gibi, mümkün olduğu kadar erken kitaplarla tanıştırmak. Artık eskiye nazaran bebekler için kitap bulmak çok daha kolaylaştı. Bir çok yayın evinin çocuklara özel hazırlanmış dokunma ve kavrama yeteneklerini geliştirici, yumuşak, antibakteriyel kitapları mevcut. Ve çocuklara özel kitabevleri. Öğrendiğim kadarıyla yakın zamanda İstanbul’ da açılanlardan biri “İyi Cüceler” çocuk kitabevi, biz henüz gitmedik, zaten şöyle bir araştırınca öğrendim varlığını. Başkaca var mı bilemiyorum, bilen anneler varsa bilgilendirirse sevinirim. Yine Ankara’da bu işin öncülerinden ilk çocuk kitabevi olan “Neverland” var. Bu tarz kitabevlerinin varlığı çok sevindirici. Çünkü çocukların kendi kitap seçimlerini kendilerinin yapabilmeleri, uzanıp raflara kendileri alabilmeleri hatta orda mümkün olduğunca çok vakit geçirebilmeleri  önemli. Aklıma hemen hatırlayanınız var mı bilmiyorum oldukça eski bir film olan “Mesajınız Var” geldi : ) Kathleen’ in dükkanı hep hayalimdeki yer gibi. Her yerde çocuk, heryerde kitap, hepsi iç içe : ))

İyi Cüceler” de böyle bir mekanmış, oyun alanı, ağaç ev, okuma alanı, sanatsal faaliyet atölyelerinin yanında kek ve kahve ikramları da mevcut, ayrıca çocukları iki saat kitapevinde bulunan aktivite alanına bırakabiliyorsunuz. Bunlar gayet hoş ve güzel uygulamalar. En kısa zamanda ziyaret etmek istiyorum.

Gelelim kitaplara, herkesin tercihi bebeğine ve bulunduğu ay aralığına göre değişse de bizim okuduğumuz ( hatta kullandığımız diyeyim çünkü daha ziyade oyuncak gibi kullanıyoruz : ) kitaplar genelde bez, kalın karton kapaklı ve sayfalı kitaplar. Kızıma ilkin Kaydırak Yayınların’ dan telefon ve arı kitaplardan almıştım. Özellikle arı kitap oldukça işlevsel hem çıngırak, hem ses çıkaran bir kafası, hem hışırtılı kanatları hem de bal gibi bir kitabısı mevcut : ) Bu kitaplarda kullanılan boya bebeklere zarar vermeyecek şekilde, aynı zamanda antibakteriyel ve yıkanabiliyor. Yine bu yayınevinden aldığım fare kitabımız vardı ki kaybettik, hala kendisini aradığımız özlediğimiz oluyor, kızıma aldığım ilk kitaptı : ) Fibi var banyo kitabımız. Hiç banyoda kullanmadık ama : ) Gayet güzel her şeyi dişlediği bir dönemde almıştım.

Bunların haricinde kızıma dayısının kendi kitaplığından gönderdiği bazı kitaplarımız var. Ben bu serileri çok seviyorum, biraz daha büyük bebekler için 2-4 ve 3-6 yaş arası. Ama kızımla birlikte resimlerine bakabiliyor hikayesini değiştirerek okuyabiliyoruz. Bir ara yeni basımı yoktu ama şimdi tekrar yayınlandığını öğrendim.Zambak Yayınları’ nın Mumi ve Balcan serileri.

Ayrıca resimlerde gördüğünüz eğitim setleri mevcut. Biz şimdilik resimlerine bakıyoruz sadece. Kitap için kullanılan malzeme çocukların yırtabileceği gibi değil bu açıdan güzel, nemli bir bezle silinebiliyor. Bizimkiler 10 yaşında ama hala sapasağlamlar  : ) Tabi kardeşimde çok güzel kullanmış o ayrı : )

Anne babanın aslında kendileri için aldığı ama çocuk kitapları olduğu için çaktırmadığı Mevlana İdris kitaplarımız var. Biraz daha ileri yaşlar için.

Ayrıca Tüyap ‘ta  fark ettim her yayınevinin neredeyse yapbozlu kitabı var. Biz Timaş’ tan aldık. İçinde 3 ayrı hikaye ve 6 parça yapboz var. Henüz yapbozları koparmadık, sayfaları çok güzel çeviriyor bizimki.

Yine  Net kitap’ ın çocuk serilerini çok beğeniyorum. Diş kaşımalı, küçüklü büyüklü, şekilleri değişen  harika kitapları var. Ve tüm bunları net üzerinden sadece çocuk kitapları satan Kipitap‘ dan alabilirsiniz.

Benim tavsiyem odur ki ilk etap da karton sayfaları olan, çok büyük olmayan, resimleri göze çarpan ve çok karışık olmayacak, yırtmayacağı, ağzına götürdüğünde bir zarar veremeyeceği ve zarar göremeyeceği tarzda kitaplar almak daha iyi bir seçim olur.

Bebeklerimizle bol okumalı, tebessümlü günlere..

Ekleme: Pi-nik kuş Erin’le iyi cücelere gitme fırsatı bulmuş denk geldim az evvel, yazısını paylaşmak istedim. Neymiş güzel haberde tez duyulurmuş : )

You may also like

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir