Bebek annelerine kitap tavsiyeleri

 

Bir anneyseniz zamanın ne kadar çabuk aktığını bebeğinize her baktığınızda görürsünüz. Bebeğim 10. ayına girmiş bile. Şaşırıyorum, seviniyorum ve birlikte geçirdiğimiz dakikaları daha güzel ve anlamlı kılmak için araştırıyorum, okuyorum.  

Benim faydalandığım ve mutlaka her annenin okuması gerek dediğim kitapları burdan paylaşmak istedim. Bunlardan ilki  Tracy Hogg’a ait olan “Bebek bakım sorunlarına mucize çözümler”

Kitapla henüz hamileyken tanıştım pratik annenin tavsiyesiyle. Ancak o zamanlar çevirisi henüz yoktu ve ancak blog annelerinin paylaştığı kadarından istifade edebildim. Yine de bu sayede kızıma bir rutin oluşturdum ve kısmen de olsa akşam uykularını düzene koyduk. Bir ay evvel tesadüfen Küçük Ada’nın sitesini gezinirken Yapıncak’ ın kitabın çevirisini yaptığını öğrendim. Geç öğrendim diye kızdım kendime ama zararın neresinden dönersek o kadar kar. Bebek annelerinin en çok ihtiyaç duyduğu şey bebeklerinin düzenli bir uyku ve beslenme öğünlerinin olması ve çokça dinlenmek için zaman.. İşte Tracy burda mucize gibi yetişip önerilerde bulunuyor. Ben kitabı istettim ama siz netten de alabilirsiniz. Dilerseniz önden Tracy’ in bazı yazılarına Yapıncak‘ ın sitesinden ulaşabilirsiniz. Bebeklerde uyku düzeniyle ilgili Pratik Anne’nin uyku serisini şiddetle tavsiye ederim. Ben çok faydasını gördüm.

Bebeklerin ilk başlarda annelerinden beklediği şeyler bellidir. ( bu arada kızımla birlikte yazıyoruz bileklerinden çekiştiriyor beni arada oda yazıyor : )) Zaman geçip büyümeye ve uyku saatleri azalmaya başladıkça sizinle daha fazla birlikte olmak, hatta oyun oynamak, aktiviteler yapmak isteyecektir. İşte burada Akıllı Bebekler Akademisi’ ni tavsiye edebilirim. Çok küçük olan bebeğinizle iletişime geçmeyi de, büyüyen ve aktivite isteyen bebeğinizle yapabilecekleriniz de kitapta size veriliyor. Biz bebeğimle 6 ay kadar “bebeklerle yoga” bölümünü uyguladık, şimdilerde ise daha ziyade evde birlikte vakit geçirebilmek için verilen “oyun okulu” başlığı altındaki aktiviteleri yapmaya çalışıyoruz. Kızım oyuncaklarıyla fazla vakit geçiren bir bebek değil. Aslında tüm bebekler gibi. Evdeki eşyalar daha ilgisini çekiyor. Kendince evde bulduğu bazı şeyleri oyuncak niyetine kullanıyor. Mesela günde yaklaşıp 8-9 kez toplanıp tekrar boşalan bir çorap kutumuz var : ) hal böyle olunca ABA’ da ki oyunlar hızır gibi yetişiyor : )

Yine bebeklerle aktiviteler için Montessori eğitim grubuna üye olabilirsiniz.

 Ceren’in annesinin uyguladığı bazı aktivitelere göz gezdirebilirsiniz.

Yine İnciMinci’ de okul öncesi yapılabilecek çok güzel etkinlikler var.

Ben şimdi gidip bunları yazarken kızımın dağıttı çorap kutusunu toplamalıyım : ))

You may also like

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir